Architektura, sztuka, spacer – tylko w Lublinie

Lublin to miasto pełne magii, w którym liczne legendy oraz zabytkowa architektura przeplatają się z bogatym życiem kulturalnym. Ciągle żywe wielokulturowe wpływy, tak typowe dla miast wschodniej części Polski, wdać tutaj na każdym kroku. Chociaż wciąż jeszcze czasem mało doceniany, czy też nie będący pierwszym przychodzącym na myśl celem wycieczek, z całą pewnością wart jest uwagi. Należy do najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Niesamowite wrażenie robi piękna starówka, malowniczo położona, z wieloma budynkami sięgającymi czasów średniowiecza. Zobaczyć tu można obiekty romańskie, gotyckie, barokowe, klasycystyczne, jak i przykłady nowoczesnej, modernistycznej architektury. Do najbardziej charakterystycznych należy Brama Krakowska, pozostałość XIV-wiecznych miejskich murów.

Najstarsze z kolei budynki Lublina to Kaplica Trójcy Świętej oraz sąsiadujący z nią donżon. W kaplicy na zamkowym dziedzińcu podziwiać można odrestaurowane freski z 1418 roku. Obok stoi XIII-wieczny donżon – okrągła baszta, należąca do najstarszych budowli całej Lubelszczyzny, jest dzisiaj częścią Muzeum Lubelskiego. Można zwiedzać wnętrza, gdzie na najniższej kondygnacji znajduje się mauzoleum poświęcone więźniom zamku, przypominające o przeznaczeniu w latach 1831-1954, a wyżej wystawę prezentującą historię, szczególnie zamkowego wzgórza. Na szczycie mieści się także taras widokowy. Sam gmach, będący niewątpliwie jednym z symboli miasta, wybudowany został w XII wieku, jednak od tego czasu wielokrotnie przebudowywany. Muzeum, należące do największych i najstarszych placówek w Polsce, w tym miejscu zaczęło działać w roku 1957. Dzisiaj obejrzeć można m. in. wystawy poświęcone archeologii, medalom i monetom, sztuce ludowej, przedmiotom codziennego użytku, militariom z różnych epok, czy obszerną kolekcję malarstwa. Na pierwszy plan wysuwa się „Unia Lubelska” namalowana przez Jana Matejkę, warto jednak przyjrzeć się i innym obrazom pochodzącym z czasów od XVII do XX wieku. Wielbiciele historii odwiedzić mogą również inne oddziały, położone w samym mieście oraz poza nim.

W tym intrygującym mieście na odkrycie czeka o wiele więcej. Architektura, sztuka, spacer przez podziemną trasę wycieczkową, niepozorne miejsca kryjące w sobie ciekawostki i niesamowite detale – nie sposób wymienić wszystkich. Warto zaplanować wyjazd i zarezerwować noclegi na parę dni ➤Lublin to idealne miejsce na krótki urlop. Baza noclegowa zaspokoi potrzeby każdego i na każdą kieszeń.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>