Atrakcje w Tyliczu

Bardzo istotnym odkryciem w miejscowości Tylicz, na południu Polski, okazało się znalezienie źródeł wód mineralnych. Tego rodzaju wody mają właściwości uzdrawiające, dzięki temu region zyskał dodatkową sławę. Znajdują się w nim pijalnie wód, a także miejscowość uznawana jest za uzdrowiskową. Sprzyja to pojawianiu się co roku turystów i osób potrzebujących nieco zregenerować nadszarpnięte zdrowie. Gmina Krynica-Zdrój, to nazwa, która mówi sama za siebie. A w tym właśnie regionie leży Tylicz, będący częścią województwa małopolskiego. Określony jest mianem terenu przyrodniczo-leśnego, pomiędzy Beskidem Niskim i Beskidem Sądeckim. W miejscowości zamieszkuje około 2000 tysięcy ludzi, a mieszkalnych budynków jest około 400.

Zabytkami w Tyliczu są dwa kościoły – katolicki pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, będący zabytkiem pierwszej klasy, a także greckokatolicka cerkiew św. Kosmy i Damiana. Należy także wspomnieć o pomniku poświęconemu Kazimierzowi Pułaskiemu – jednemu z dowódców Konfederacji Barskiej oraz bohaterowi walk o wolność dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego.

Na południu Polski ukształtowanie terenu jest nieco bardziej obfitujące we wzniesienia. Jednym z nich jest Góra Szwarcowa, znajdująca się na wysokości 790 m n.p.m. Godnym uwagi obiektem do obejrzenia jest zapewne Kopiec Pułaskiego, będący atrakcją na szlaku turystycznym prowadzącym właśnie z Tylicza. Piękno górskich łąk i niecodziennej przyrody sprawia, że pobyt w tej małej miejscowości, może się okazać trafionym pomysłem na spędzenie urlopu lub nawet całych wakacji. Warto zaznaczyć, iż w obrębie miejscowości znajduje się Przełęcz Tylicka, w której znaleźć można pozostałości okopów po konfederatach barskich, a sam region jest rezerwatem przyrody.

Tylicz oferuje ciekawą bazę noclegową – agroturystyki, hostele i pensjonaty, które dbają o swoich gości. Również baza gastronomiczna miejscowości jest na wysokim poziomie. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>