Co warto zobaczyć w Myślenicach?

Myślenice to miejscowość w województwie małopolskim, znajdująca się około 30 kilometrów od Krakowa. Przyciąga ona głównie tych, którzy potrzebują spokoju i odpoczynku. Istnieje tu bogata baza noclegowa, toteż z łatwością znajdziemy wygodne i niedrogie noclegi ().

Myślenice znane są głównie z powodu istniejącego tutaj Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” (https://www.facebook.com/MuzeumRegionalneDomGrecki/). Historia tego budynku sięga końca XVII wieku. Pierwotnie był to parterowy dom zajezdny, jednak już po kilkudziesięciu latach zostało do niego dobudowane piętro. Nazwa „Dom Grecki” pochodzi od goszczących tu często kupców ormiańskich, których mieszkańcy nazywali „Grekami”. Obecnie możemy tu podziwiać rozmaite wystawy, dotyczące XIX-wiecznych wnętrz mieszczańskich, dzieł sztuki ludowej, II wojny światowej oraz etnografii i archeologii.

W Myślenicach znajduje się także kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z uznanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Myślenickiej. Kościół wybudowano w XV wieku w stylu gotyckim, ale na przestrzeni wieków przeszedł on wiele modernizacji, w wyniku których zyskał elementy charakterystyczne dla innych stylów. W miejscu najstarszego myślenickiego kościoła powstał zaś w tamtym czasie kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Również był on pierwotnie budowlą gotycką, ale w miarę upływu lat zyskiwał cechy także innych stylów. Nieopodal kościoła, na zboczu Plebańskiej Góry znajduje się źródło „Studzienka”, które przez wiele lat było uznawane przez mieszkańców za uzdrawiające.

Najważniejszym i centralnym punktem miasta jest w tej chwili zdecydowanie tutejszy rynek. Został on wytyczony w XV wieku, według prawa magdeburskiego. 300 lat później zaczęły przy nim powstawać pierwsze murowane domy. Najstarszym z nich jest tak zwana „Kamienica Obońskich”, która znajduje się pod numerem 27. Na płycie rynku możemy też zobaczyć symbole Myślenic. Jednym z nich jest studnia-fontanna „Tereska”, czyli XIX-wieczny żeliwny posąg. Drugim symbolem miasta jest tutejszy pomnik świętego Floriana. Miejscowość jest niezwykle ciekawa – mamy tutaj co zwiedzać, ale przede wszystkim możemy liczyć na to, że odpoczniemy od naszego codziennego pośpiechu. Warto zatem wybrać się choćby na weekend do Myślenic. Jest to bardzo gościnne, malownicze i urokliwe miasto, które bez wątpienia zachwyci każdego.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>