Darłówko – ciekawostki i atrakcje

Darłówko to osiedle samorządowe, które wchodzi w skład miejscowości Darłowo. Jest to jego nadmorska część, która znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. Darłówko stanowi dokładnie północno-zachodni obszar miasta, oddalony o około 2 kilometry od jego zabudowanej części oraz oddzielony podmokłym terenem. To głównie ta część Darłowa pełni w sezonie wakacyjnym funkcję turystyczno-wypoczynkową, dlatego znajduje się tutaj niezwykle starannie przygotowana infrastruktura oraz baza noclegowa (). Tutejsze hotele oraz liczne domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe, pensjonaty i pokoje gościnne zapewniają turystom noclegi.

Darłówko to ta część miejscowości, w której znajdziemy port morski Darłowo. Jest to port handlowy, rybacki i turystyczny. Dużą ciekawostką jest również letnie połączenie z duńską wyspę Bornholm. Możemy wsiąść na prom wcześnie rano i już przed południem jesteśmy na Bornholmie. Mamy tam prawie 6 godzin na zwiedzanie, ponieważ powrotny prom zwykle wypływa dopiero ok. godz. 17:00 i w Polsce pojawia się ok. godziny 22. Jest to zatem wspaniała okazja dla wszystkich tych, którzy w ramach wakacji nad polskim morzem chcą również przeżyć wspaniałą przygodę i „wyskoczyć” przy okazji na chwilę za granicę. W Darłówku znajduje się również latarnia morska oraz duża atrakcja dla rodzin z dziećmi, czyli park wodny. Oczywiście nie można zapomnieć również o morskim kąpielisku, które powstało w 1814 roku.

Całe Darłówko wchodzi również w skład obszaru chronionego – Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego, zaś główna część kanału portowego na rzece Wieprzy objęta została specjalnym obszarem ochrony siedlisk „Dolina Wieprzy i Studnicy”. Ci, którzy interesują się historią, mogą tutaj zobaczyć pozostałości największej na świecie armaty poruszającej się po szynach, którą zbudowali Niemcy i nazwali „Dora”. Poza tym, co roku w Darłówku organizowany jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Warto także zwrócić uwagę na pomniki. Pierwszy „Nie wrócili z morza”, zbudowany został ku czci rybakom, którzy zginęli na morzu. Drugi to Skała Ekologów, czyli granitowy głaz narzutowy z tabliczkami, które są poświęcone osobom zasłużonym dla ochrony środowiska i ekologii. Darłówko formalnie jest znane jako osiedle podzielone przez rzekę Wieprzę na dwie części: Darłówko Wschodnie oraz Darłówko Zachodnie.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>