Gąski – wieś na wymarzone wakacje

Województwo zachodniopomorskie od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Jest tutaj wiele małych i większych miejscowości letniskowych z pięknymi, piaszczystymi plażami. W gminie Mielno nad samym morzem położona jest jedna z wiosek wypoczynkowych – Gąski. Mieszka w niej na stałe zaledwie 500 osób, ale o tym jaką popularnością cieszy się wśród turystów, świadczy fakt, że latem przebywa tutaj kilka a nawet kilkanaście razy więcej turystów niż stałych mieszkańców. Wczasowicze chętnie korzystają z kąpieliska letniego, zwłaszcza, że woda w nim jest naprawdę czysta i bez obaw można zażywać kąpieli.

Niespełna kilometr dalej, w centrum wsi na odwiedzających to urocze miejsce czeka kilka ciekawych zabytków. Pałac z przyległym do niego starym parkiem a także latarnia morska, dom latarników i budynek inwentarski. Wszystko to ogrodzone jest murem i jako całość stanowi znany w całej okolicy zespół latarni morskiej. Ze szczytu jednej z nich rozpościera się fantastyczny widok na całą panoramę okolicy. Zwiedzenie tego obiektu daje możliwość przeniesienia w czasie i wyobrażenia sobie jakie życie wiedli latarnicy. Obok niej krzyżują się szlaki turystyczne i rowerowe, trasa prowadząca wokół Bałtyku i najpopularniejszy chyba szlak nadmorski.

Warto też zobaczyć tulipanowca amerykańskiego, które za sprawą swojej wielkości i obwodu pnia został uznany za pomnik przyrody. Kwatery w Gąskach są tak dobrze przygotowane na przyjęcie dużej liczby wczasowiczów, że mogą jej pozazdrościć nawet niektóre większe miejscowości. Mimo tego, że w okresie letnim mnóstwo letników wybiera na tą wioskę Gąski nadal pozostają cichym, spokojnym miejscem i nie widać tego przeludnienia. Za sprawą odkrytych tutaj pokładów glinki zielonej wiele osób szuka tu pomocy w leczeniu różnych schorzeń. Jednak nie tylko to stanowi o leczniczych właściwościach nadmorskich miejscowości. W powietrzu znajdują się duże ilości jodu, który korzystnie wpływa na organizm. Doceniają to głównie osoby z problemami układy oddechowego. Już krótki pobyt nad morzem przynosi ulgę choremu gardłu. Także lasy sosnowe wydzielają żywicę, która wdychana oczyszcza organizm. Gąski są idealnym miejscem dla osób ceniących spokój i obcowanie z naturą. Duża zaletą tego miejsca są też ceny. Niższe niż w sąsiednich, większych miejscowościach.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>