Kaplica na Polanie Chochołowskiej koło Kościeliska

Wspaniałe budynki sakralne cieszą nasze oczy od setek lat. Zachwycamy się pięknymi kościołami czy klasztorami. Wszystkie te budowle powstawały jednak po to, aby „zniewalać i zachwycać”. Pamiętamy pewnie z lekcji historii to, że głównym założeniem barokowych konstrukcji było wprawianie wiernych w osłupienie. Miało to spowodować powrót ludzi do katolicyzmu, który przeżywał wtedy poważny kryzys. Planując urlop warto zorientować się czy w pobliżu nie ma historycznych kościółków lub kapliczek.

Nie ma przecież co ukrywać, zabudowa sakralna należy do najlepiej zachowanych perełek architektonicznych. W czasie kiedy zamki czy pałace popadały w ruinę, kościoły katolickie z uporem były remontowane i modernizowane. Oczywiście nie wszystkie, część z nich niestety przestała istnieć wiele lat temu. Pozostały po nich jedynie ruiny, które również warte są uwagi. Pozwalają one zobrazować nam, jak tak naprawdę wyglądały te tereny wieki temu. Czasami jednak, zamiast stać w kolejkach do największych kościołów świata, warto zainteresować się czymś mniejszym, bardziej lokalnym. Mowa tutaj o małych kościołach parafialnych czy kaplicach, które powstały z realnych potrzeb, a nie kaprysów możnowładców. Nie wolno nam jednak narzekać, ponieważ gdyby nie możni i bogaci tego świata, my nie mielibyśmy okazji dzisiaj podziwiać tych zniewalających budynków.

Chcemy Wam krótko opowiedzieć i zachęcić do odwiedzenia małej Kaplicy na Polanie Chochołowskiej, która znajduje się na zachodnim skraju gór, zaliczanych do pasma Tatr Zachodnich. Budowla ta pochodzi z dwudziestego wieku, a więc nie jest jeszcze wiekowym skarbem kultury. Powstała w roku tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym ósmym, aby wypasający owce górale mogli się pomodlić. Zbudowana została z niemalowanych desek, które pokryto czarnymi drewnianymi gontami. Co ciekawe, kaplica nie zalicza się do żadnego wielkiego stylu architektonicznego, ponieważ wybudowana została tak, aby móc przetrwać w tym niesprzyjającym terenie. Oczywiście planując zwiedzanie kaplicy oraz okolicznych terenów Tatr, warto już teraz zarezerwować sprawdzony nocleg w Kościelisku, ponieważ miejscowość ta posiada rozbudowaną bezę noclegową. Z malowniczego Kościeliska już tylko krok do Doliny Chochołowskiej, a także wspaniałych górskich szlaków. Warto spędzić czas wakacji lub urlopu, przynajmniej częściowo w sposób aktywny i sportowy. Widoki i krajobrazy, które będziemy mogli podziwiać na pewno będą lepszym wspomnieniem niż bezczynne leżenie w hotelu lub pensjonacie.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>