Skarby i atrakcje Puszczy Augustowskiej

Na przestrzeni stuleci nasz kontynent zmienił swój wygląd nie do poznania. Ostały się jednak dzikie zakątki, będące ostoją przyrody, chronionych zwierząt i roślin. Ludziom odwiedzającym dostarczają zapierających dech w piersiach widoków i wytchnienia od coraz bardziej zatłoczonych i zanieczyszczonych miast. Puszcza Augustowska to jeden z największych dzikich, pierwotnych lasów na terenie Europy. Rozciąga się od Suwałk na północy, do Augustowa na południu, a na wschodzie – częściowo na obszar Litwy i Białorusi.

Ludzie od lat dbają o to, aby te cenne tereny pozostały pod ochroną i zachowały swój charakter. To miejsce, gdzie jako sąsiedzi wilków, rysi i majestatycznych jeleni, musimy żyć z nimi w zgodzie. Wokół jezior i stawów oraz na torfowych bagniskach spotkamy płochliwe dzikie ptaki, w wodach – liny, sandacze, szczupaki i inne ryby, nad głowami odzywają się dzięcioły, a prócz starych drzew wypatrzymy też typową dla zimnego i surowego klimatu roślinność czy też rosiczki, które w bardzo niewielu miejscach w Polsce zobaczyć można na żywo, dziko rosnące.

W otoczeniu leśnych ostępów, w których łatwo poczuć, że człowiek jest w naturze tylko gościem, znajdziemy piękne pensjonaty i ośrodki wczasowe, liczne gospodarstwa agroturystyczne, dzikie kempingi, ale też – w większych miejscowościach na skraju kompleksu – hotele oferujące klimatyczne noclegi (Puszcza Augustowska – info). Puszcza Augustowska ma wiele do zaoferowania ceniącym sobie przyrodę, ale i aktywny wypoczynek. Kilkanaście mniejszych i większych jezior połączonych siecią rzek i kanałów, to gratka dla zapalonych kajakarzy, a na tych większych, jak Wigry czy Białe Augustowskie, uprawiać można windsurfing i żeglarstwo.

Turystyczne miasta i wsie wokół puszczy i na jej terenie, gościnnie przyjmą wielbicieli konnej jazdy, wycieczek rowerowych, plażowania, wędkarstwa, jak i też zimowych atrakcji – nart biegowych, łyżwiarstwa, bojerów i kuligów w saniach jadących przez leśne dukty. To także jeden z najwspanialszych rejonów Polski dla fanów obserwowania i fotografowania dzikiej przyrody.

Smaczna regionalna kuchnia z wpływami litewskimi, rosyjskimi i żydowskimi, stadniny, wypożyczalnie łodzi, kajaków, innego sprzętu sportowego, szlaki turystyczne, prowadzące przez najpiękniejsze tereny czekają tylko na odkrycie. Wspaniałe lasy, bory i bagniska oraz jeziora, zapewnią mnóstwo wrażeń i znakomity odpoczynek.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>