Słynna latarnia morska Stilo – zwiedzamy okolice Choczewa

Przy planowaniu letniego wypoczynku nad morzem warto z pewnością wziąć pod uwagę także i te mniej znane miejscowości. Nie tylko duże kurorty mają wiele do zaoferowania. Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla osób, które chciałyby zrelaksować się z daleka od miejskiego zgiełku, jest Choczewo.

Gmina Choczewo, położona niedaleko Łeby, obfituje w piękne miejsca. Zresztą można tutaj zobaczyć także sporo ciekawych budowli. Jedną z nich jest słynna latarnia morska Stilo. Latarnia morska Stilo znajduje się we wsi Osetnik (kiedyś Stilo) w gminie Choczewo. Latarnia ta jest zlokalizowana pomiędzy latarnią morską Czołpino, a latarnią morską Rozewie. Warto podkreślić, że jest to na chwilę obecną jedna z większych atrakcji w tym regionie. Jest ona chętnie odwiedzana przez turystów, którzy zdecydowali się na pobyt w Choczewie lub jego okolicach. W tym momencie latarnia morska Stilo podlega administracji Urzędu Morskiego w Gdyni. Na uwagę zasługuje chociażby samo tylko położenie latarni, która to zlokalizowana jest na samym wierzchołku wydmy, w odległości mniej więcej 1 km do Morza Bałtyckiego. Budynek został zbudowany na bazie szesnastokątnego fundamentu. Latarnia ma wytrzymały, solidny korpus, który skonstruowano z elementów żeliwnych i uszczelniono ołowiem. Pierwotnie tutejsza latarnia miała oświetlenie gazowe – stosowano palnik, pryzmaty i lustra. Z czasem wprowadzono oświetlenie żarowe. Obecnie latarnia morska w gminie Choczewo może pochwalić się nowoczesnym halogenowym oświetleniem i to już od kilkunastu lat. Oczywiście latarnia wyposażona jest zarówno w agregat prądotwórczy, jak i akumulatory. W praktyce oznacza to, że w razie awarii oświetlenia latarnia dysponuje rezerwą, która powinna starczyć na około 18 godzin. Już od dłuższego czasu nie ma sygnału dźwiękowego, tzn. od momentu, kiedy to wprowadzono radary na kutry morskie.

Osoby, które planują pobyt właśnie w gminie Choczewo, nie muszą się martwić brakiem odpowiednich miejsc noclegowych. Jeśli już chodzi o oferowane aktualnie noclegi Choczewa, to trzeba przyznać, że baza noclegowa gminy jest bardzo atrakcyjna dla przyjezdnych. Dostępne są pokoje gościnne, domki letniskowe, pokoje w pensjonatach itd.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>