Stolica Żywiecczyzny

Żywiec jest bardzo „wszechstronną” miejscowością województwa śląskiego. Wiele osób kojarzy je przez to, że zimą można tutaj jeździć na nartach. To na pewno jeden z głównych powodów, dla którego przybywają tutaj tłumy turystów. Dzięki temu też w mieście powstała rozwinięta i bardzo różnorodna baza noclegowa . Liczne miejscowe ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Żywiec jednak jest świetnym miejscem także na lato, zwłaszcza dla tych niezdecydowanych, którzy nie wiedzą czy chcą spędzić wakacje nad wodą, czy w górach. Tutaj znajdą i jedno, i drugie. Woda – to świetnie zagospodarowane Jezioro Żywieckie, które oferuje wiele atrakcji. Góry – to Beskid Żywiecki {https://pl.wikipedia.org/wiki/beskid_zywiecki}. Z miejscowości prowadzą do niego liczne szlaki turystyczne. Na pewno wiele osób słyszało także o górze Żar, która jest tutejszym centrum paralotniarstwa i szybownictwa.

Na Żywiecczyźnie nie brakuje również śladów, które pozostawiła historia. Możemy podziwiać tutaj wiele zabytkowych budynków, które pochodzą z XVII lub późniejszych wieków. Najsłynniejszym z nich jest zapewne Stary Zamek, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Miejskiego. Warto odwiedzić także Nowy Zamek czyli dawny Pałac Habsburgów. Obok niego znajduje się również piękny Park Zamkowy, w którym zachwyci nas malowniczy staw z ptactwem wodnym oraz Domek Chiński czyli XVII-wieczna altana. Znajdzie się także coś dla dzieci: darmowa Stajnia Miejska oraz Mini Zoo. Kilka lat temu powstał tu też Park Miniatur, w którym możemy obejrzeć modele różnych zabytków z całego Podbeskidzia. Zainteresowanym wspomnimy jeszcze o tym, że Beskid Żywiecki to nie jedyny obszar, w którym możemy cieszyć się piękną przyrodą. Chcąc poznać bliżej Beskidy warto wybrać się do Tylicza {http://novakrova.com.pl/atrakcje-w-tyliczu-115/}, który jest położony pomiędzy Beskidem Niskim i Beskidem Sądeckim.

Wielu Polaków również na pewno kojarzy Żywiec ze słynnym piwem. Tradycje piwowarskie sięgają tu już średniowiecza, a żywieckie piwo już dawno zdobyło sławę poza granicami kraju. Postanowiono tutaj zatem upamiętnić tę część historii miasta i powstało w nim Muzeum Browaru, które jest dostępne dla turystów. Bardzo ciekawy jest również organizowany tu co roku Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli największy i najstarszy polski festiwal folklorystyczny, na który przyjeżdżają wykonawcy z całego świata. Warto zatem odwiedzić Żywiec i zimą, i latem, ponieważ zawsze znajdziemy tutaj dla siebie coś interesującego. Miejsce to świetnie się nadaje dla tych, którzy kochają góry, ale także dla miłośników historii, ponieważ praktycznie każdy kawałek miasta pokazuje jakiś jej interesujący fragment.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>