Wetlina – górska ostoja spokoju

Bieszczady są idealnym miejscem dla każdego, kto szuka ciszy i niezmąconego niczym spokoju. Tylko tutaj na turystów czeka krystalicznie czyste powietrze, przejrzyste strumienie i zapierające dech w piersiach widoki rozpościerające się z bieszczadzkich szczytów. Miejscem idealnym na zatrzymanie się podczas pobytu w Bieszczadach jest Wetlina. To znana wieś położona w samym sercu Bieszczad w województwie podkarpackim. Życie tętni tutaj przez cały rok, głównie ze względu na liczne atrakcje, ale także z uwagi na łatwo dostępne niedrogie noclegi (). Wetlina oferuje bowiem całą gamę możliwości. Baza noclegowa obejmuje miejsca zarówno w górskich schroniskach, jak i w pensjonatach oraz na polach namiotowych. Ta ostatnia opcja jednak może być nieco niebezpieczna z uwagi na dzikie zwierzęta, szczególnie wilki oraz niedźwiedzie brunatne, a także ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe.

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych schronisk jest Chatka Puchatka, znajdująca się na samym szczycie Połoniny Wetlińskiej. Przy dobrej widoczności dostrzec możemy stąd największe bieszczadzkie szczyty, również te położone po stronie słowackiej. Mimo iż nie znajdziemy tutaj atrakcji rodem z wielkich turystycznych kurortów, wciąż nie brakuje zwolenników spędzania tutaj wakacji, ferii, a coraz częściej nawet świąt. Z Wetliny prowadzi większość Bieszczadzkich szlaków, a najbardziej wytrwali wędrowcy mogą dojść stąd aż do samej Tarnicy, największego bieszczadzkiego szczytu. Dzisiejsza Wetlina znacznie różni się od tej sprzed lat. Na jej terenie funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic, którego członkowie dbają o poszerzanie wiedzy na temat tego regionu. Wytyczyli oni niezwykle cenną ścieżkę historyczną prowadzącą przez nieistniejące już bieszczadzkie wsie. Raz w roku stowarzyszenie to wydaje czasopismo historyczno-krajoznawcze „Bieszczady Odnalezione”, stanowiące cenne źródło wiedzy historycznej na temat tego intrygującego regionu.

W Wetlinie kwitnie również życie kulturalne, odbywają się tu bowiem liczne koncerty i festiwale pielęgnujące bieszczadzką kulturę i tradycję. Odbywa się tu również festiwal jazzowy, a także festiwal muzyki reggae. W Wetlinie tworzy również wielu lokalnych artystów, którzy zainspirowani bieszczadzkim klimatem tworzą niesamowite rękodzieło charakterystyczne i rozpoznawalne w całej Polsce.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>