Wołkowyja – wieś z charakterem

Wołkowyja >> (wikipedia.org/wiki/Wołkowyja) interesująca miejscowość, której dzieje zadziwią niejedną osobę. Powstała około 1463 roku, na wskutek zasiedlenia tych terenów przez rycerską rodzinę Balów. Od tej pory zaczynają się jej przedziwne dzieje, które trwają do dnia dzisiejszego. Oprócz interesującej historii – możemy tutaj podziwiać przepiękne krajobrazy, ponieważ Wołkowyja umiejscowiona jest w niewielkiej dolince, z każdej strony otoczonej niewysokimi górami, nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Ta piękna przyroda, jezioro i góry to głównie atrakcje, które przyciągają tutaj głównie w ciepłych sezonach coraz więcej turystów – baza noclegowa >> () umożliwia zatrzymanie się na noc dość sporej liczbie turystów, nie brak tu schronisk, kwater prywatnych. Noclegi w Wołkowi to jedna z najciekawszych opcji – w niewielkiej wsi spędzenie nocy nad jeziorem, przy doskonałej pogodzie, może skutkować niezapomnianymi wrażeniami, które towarzyszyć nam będą do końca życia – usiane gwiazdami niebo, przeglądające się w tafli jeziora, to coś, co na pewno na długo pozostanie w pamięci. Również możliwość zorganizowania wspólnego wyjazdu z przyjaciółmi pod namioty, możliwość rozpalenia ogniska bądź grilla może być czymś, co będziemy dobrze wspominać nawet po latach.

Wołkowyja jak już zostało to wspomniane, posiada niesamowitą historię. Od początków osiedlenia się tutaj rodziny Balów miejscowość ta przechodziła różne okresy świetności – również przechodziła z rąk polskich do węgierskich i ponownie do polskich, aż do momentu, w którym zmarła ostatnia kobieta rodu Balów. Podczas II wojny światowej tutejsi mieszkańcy zasłynęli ze swojego oporu przeciwko nauczaniu polskich dzieci przez wyłącznie ukraińskich nauczycieli, którzy nawet nie mieli odpowiedniego wykształcenia. Dzięki temu udało się pozyskać polską nauczycielkę. Chodzą słuchy, że wieś ta w połowie została zalana przez spiętrzenie wód zalewu solińskiego. Przy niskim stanie wód w jeziorze faktycznie możemy dostrzec tutaj fragmenty fundamentów dawnego kościoła. Rozebrana została również cerkiew, mimo że woda nigdy nie sięgała aż do jej wysokości. Dziesięć lat później wybudowano na terenie miejscowości nowy, nowoczesny kościół, w którym możemy podziwiać stosunkowo najnowszą architekturę. Wołkowyja to wieś z klimatem. Nie brak tu romantycznych tras i szlaków turystycznych. Kontakt z przyrodą oraz spokój, cisza to coś, czego każdy ma prawo oczekiwać od życia i zafundować sobie raz na jakiś czas.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>